Jedz, trenuj, wygrywaj – przerwa w sezonie

Jedzenie na przerwę w sezonie!

 

Zima, śnieg za oknem, dla wielu sportowców jest to przerwa gdzie „ładujemy baterie”, jednak jeśli w tym momencie za bardzo poluzujemy możemy być trochę z tyłu, gdy nadejdzie sezon.
Jak się nie zapuścić i dzięki jedzeniu zyskać przewagę ?

Przede wszystkim pamiętamy o 3 zasadach odżywiania, a poniżej kilka pomysłów na to co jeść w takich miesiącach jak styczeń, luty i również o czym warto pamiętać przez cały rok.

 

Surowe warzywa < Mrożone warzywa

na polach nic nie rośnie, w sklepach wszystko mamy, jednak jaka jest tego jakość ? Kiepska – to najłagodniej powiedziane. Sięgaj po warzywa mrożone, łatwo przyrządzić je na parze, ugotować, a w Polsce ich jakość jest bardzo dobra.

 

 

Tosty < Jajecznica 

śniadanie to posiłek, z którym nie tylko sportowcy, ale wszyscy mają największy problem. Białko na początek dnia sprawdzi się lepiej niż węglowodany „na szybko”. Przestawmy kilka rzeczy w naszym jedzeniu, a poczujemy różnicę.

 

 

Słodkie soki < Koktajle odżywcze 

każdy sportowiec musi dbać o antyoksydanty zawarte w owocach i warzywach jak również o podaż białka. Gdy ciężko go uzupełnić dobrze sięgnąć po odżywkę białkową lub koktajl odżywczy, złączyć z owocami oraz mlekiem lub wodą. Taka mieszanka bardzo dobrze może sprawdzić się po treningu lub nawet na śniadanie.

 

 

Ziemniaki < Bataty 

prosta zmiana, a więcej korzyści. Słodkie ziemniaki, bo tak nazywane są bataty mają niższy indeks glikemiczny co oznacza, że wolniej uwalniają energię.  Spróbuj ich zamiast tradycyjnych białych ziemniaków i sprawdź jak Twój organizm na to reaguje.

 

 

Pizza < Ryba 

Spróbuj nauczyć się jeść ryby. W przerwie między sezonem nie potrzebujesz aż tylu kalorii o ile nie jesteś „na masie”. Chcąc utrzymać tkankę tłuszczową na dobrym poziomie 2-3 razy w tygodniu niekoniecznie na obiad ale np. na kolację zamień pizzę lub innego fast fooda, pełnego zbędnych kalorii na rybę.

 

 

Małe zmiany – duże rezultaty.
Jakub Fryda
trener odżywiania
Share

Dodaj komentarz