Choroba – profilaktyka i powrót do treningu

Nie ma nic tak dołującego dla sportowca jak konieczność zaprzestania aktywności i treningów. Czasami jednak zdarza się kontuzja lub choroba, które zmuszają do zwolnienia tempa.

 

 

Sportowiec, który trenuje na wysokim poziomie jest narażony na ryzyko zachorowania w znacznie większym stopniu niż osoba rekreacyjnie uprawiająca sport. Badania zawodników startujących w maratonie w Los Angeles wykazały, że ci, którzy przebiegali tygodniowo ponad 120 kilometrów cierpieli na dwa razy wyższą liczbę chorób, niż ci którzy biegali 30 kilometrów tygodniowo. Istniało sześciokrotnie większe prawdopodobieństwo zachorowania wśród biegaczy, którzy ukończyli maraton, niż wśród tych, którzy przygotowywali się do imprezy, ale w niej nie wystartowali.

 

 

Ostatnio popularne są różne wirusy i choroby. Co robić jeśli nam się to przytrafi i od czego zacząć powrót do treningów?

 

 

1) Profilaktyka

Szacuje się, że 6 godzin po zakończeniu treningu to moment krytyczny dla zdrowia. W tym czasie system immunologiczny ulega depresji i zmniejszone są jego zdolności zwalczania chorób. W tym czasie, o ile to możliwe, należy unikać ludzi i miejsc publicznych, często myć ręce i dbać o siebie ze szczególną troskliwością.

 

 

2) Test szyi

Popularny sposób oceny swojego stanu i zdolności do treningu. Jeśli odczuwasz objawy powyżej szyi – katar, podrażnienie gardła, idź na trening, ale zredukuj intensywność i czas trwania. Po rozgrzewce możesz poczuć się lepiej, jeśli jednak twój stan się pogorszy, przerwij trening. Jeśli odczuwasz objawy poniżej szyi – bóle mięśni i stawów, dreszcze, mokry kaszel, gorączka (lub inne objawy grypy) – zostań w domu.

 

 

3) Rekonwalescencja

Po chorobie zauważysz spadek formy. Jedno z badań wykazało 15-procentowy spadek siły, który utrzymywał się przez miesiąc po infekcji wirusowej. Na powrót wydolności tlenowej do poprzedniego poziomu potrzeba niekiedy więcej czasu. Osłabienie i walka ze swoim ego, gdy musisz zmniejszyć obciążenie nie jest łatwe. Mimo wszystko należy uzbroić się w cierpliwość i powrócić do okresu podstawowego treningu.

Dobrym wyjściem będzie rozpoczęcie treningów od treningów kalistenicznych z własną masą ciała i gimnastyki. Pomoże to „rozruszać” aparat ruchu, poprawić propriocepcje i przygotuje nas do cięższych treningów.

 

 

 

Bibliografia:

– Nieman, D.C. i in. „Infectious Episodes in Runners Before and After the Los Angeles Marathon”, Journal od Sports Medicine and Physical Fitness 30 (1990):316-328

– Keast, D. i in. „Exercise and the Immune Response”, Sports Medicine 5 (1988): 248-267

– Heath, G.W. in. „Exercise and Upper Respiratory Tract Infections: Is There a Relationship?”, Sports Medicine 14, nr 6 (1992): 353-365

 

Share

Dodaj komentarz