4 tipy jak trenować w sezonie

Biorąc pod uwagę ilość meczów, startów, zawodów czy gier, niezależnie jaką uprawiasz dyscyplinę, w sezonie możesz czuć się zmęczony. Wówczas kusząca staje się myśl o pominięciu treningu siłowego. Nie rób tego! Poniżej 4 wskazówki do treningu w sezonie, które pomogą Ci utrzymać formę.

 

Pomimo tego, że nie musisz wykonywać tylu treningów co w okresie przygotowawczym, nie powinieneś rezygnować z nich całkowicie. Trening siłowy zapobiega rozpadowi twoich mięśni, wzmacnia ścięgna i więzadła, a przy tym chroni przed kontuzją. Z drugiej strony wymagania dla organizmu w sezonie są znacznie większe, dlatego powinieneś kontrolować ogólne obciążenie pracą, aby twoje ciało mogło odzyskać siły.

 

1) Trenuj szybko

Zamiast ładować na sztangę ogromne ciężary i podnosić je w żółwim tempie, użyj 85% ciężaru maksymalnego i skup się na prędkości. W ten sposób mocno zaangażujesz jednostki motoryczne nie męcząc nadmiernie organizmu. Szybkie i eksplozywne ruchy dużo bardziej przypominają sposób poruszania się podczas walki sportowej w większości dyscyplin.

 

2) Skup się na regeneracji

Poświęć dodatkowy czas na mobilizację i rozluźnienie napiętych mięśni. W wolne dni spróbuj masażu, sauny, basenu lub yogi. Pamiętaj, że nic nie zastąpi snu – 8 godzin to minimum, które pozwoli na regenerację i wzrost komórek.

 

3) Reaguj zanim ból stanie się kontuzją

Jeśli czujesz ból podczas treningu, skonsultuj się z trenerem lub fizjoterapeutą. Czasami z pozoru nieistotne urazy mogą stać się przyczyną dłuższej przerwy w treningach i zawodach. W mniej poważnych przypadkach wystarczy zmniejszyć obciążenie, zamienić ciężary na ćwiczenia z masą ciała lub zastosować inny chwyt.

 

4) Nie zrzucaj winy na „zły dzień”

Są dni, w których możesz czuć się przemęczony i nie mieć ani grama motywacji do treningu. Tak ma każdy. To jest zrozumiałe, dopóki występuje sporadycznie. Opuść dziś trening i wróć silniejszy jutro!

 

To proste zasady, które pozwalają pozostać ci „świeżym” w ciągu sezonu. Poniżej przykładowy, prosty 2-dniowy trening, który stosowany jest w dniach nienastępujących po sobie i nigdy w dniu startu!

 

Trening A

  1. Clean 4×2-3@85%
  2. Med Ball Slams 4×6
  3. RFE Split Squat 4×4-6
  4. Single Arm Ring Row 4×4-6
  5. Inline Chop 3×15

 

Trening B

  1. Single Arm DB Snatch 4×3/3
  2. KB Power Swing 4×6
  3. Single Leg Deadlift 4×6
  4. Alt DB Bench Press 4×6
  5. Inline Lift 3×15

 

 

Share

Dodaj komentarz