Przygotowanie motoryczne sportowca – TRAIN FOR SKILLS

Przygotowanie motoryczne sportowca polega na opracowaniu indywidualnego programu rozwoju fizycznego zawodnika, uwzględniającego specyfikę jego sportu. Proces ten ma na celu podniesienie wyników sportowych przez poprawę sprawności motorycznej atlety. 

 

 

 

 

Każda dyscyplina sportowa jest inna. Piłka nożna różni się od pływania, siatkówka od kolarstwa, a pływanie od biegania. Każda dyscyplina ma inne wymagania w stosunku do sportowca, a każdy sportowiec posiada inne zapotrzebowanie. Rolą trenera przygotowania motorycznego jest analiza danej dyscypliny i  dostosowanie odpowiedniego programu dla zawodnika. Ważne jest zwrócenie uwagi na najczęstsze kontuzje w danym sporcie i dominującą formę wysiłku. Dodatkowo, każdy sportowiec posiada inne predyspozycje motoryczne oraz kartę kontuzji co warunkuje indywidualizację procesu treningowego. Podczas indywidualnego prowadzenia w rękach trenera leży więc zaprojektowanie długofalowego rozwoju sportowca, dostosowanie środków i metod treningowych oraz zaplanowanie okresów regeneracyjnych w celu wyniesienia go na najwyższy poziom.

 

Chcesz trenować jak profesjonalista i osiągać wyniki? Zapraszam do współpracy!

 

 

 

Czym wyróżnia się dobry trener?

Podejmując współpracę z trenerem, czy to personalnym, mentalnym czy przygotowania motorycznego należy zwrócić uwagę na:

  • osobowość – trener to ktoś z kim przebywasz dużo czasu i poświęcasz mu swoją karierę sportową. Nie może to byś osoba, która Cię odrzuca lub wywołuje negatywne uczucia. Trener powinien Cię motywować i wspierać.
  • doświadczenie – ciężko jest zaufać osobie, szczególnie trenerowi, który nigdy nie uprawiał sportu, a wiedzę posiada tylko z książek i kursu. Aby zrozumieć wymagania sportowe, trzeba zaczerpnąć tego na własnej skórze. Drugim etapem powinno być ciągłe, samowolne dokształcanie się w tym kierunku. Trener bez pasji to nie trener.
  • wykształcenie – głównym kryterium nie będzie tutaj rodzaj ukończonych studiów, ale poziom merytoryczny przekazywanych wiadomości. Dyplom jest ważny, jednak nie odzwierciedla on kompetencji trenera.
  • pasja – tak jak wspomniałem wyżej, musi ona być. Jeśli trafisz na trenera z pasją to możesz być pewien, że poświęci Ci tyle czasu ile tylko potrzebujesz.
  • ukończone kursy i szkolenia – trener to osoba, która powinna bez ustanku się rozwijać i poszerzać wiedzę. Specjalistyczne kursy wskazują na ciągłą pracę trenera.
Share

Dodaj komentarz