Single Leg DL Med Ball Slam

Przyjęło się, że najlepszymi ćwiczeniami kształtującymi siłę i moc są klasyczne lifty (DL, BP, SQ, OLY). Natomiast jest wiele powodów dla których warto trenować kończyny unilateralnie (jednostronnie). Single Leg DL Med Ball Slam to jedno ćwiczenie, z którego płynie wiele korzyści

 

Dlaczego warto wykonywać Single Leg DL Med Ball Slam:

 

1. Zwiększenie zakresu tylnej taśmy przez aktywne wydłużenie mm. dwugłowych uda

Dzięki akcencie na fazę ekscentryczną tkanka mięśniowa ulega mikro-uszkodzeniom, a następnie odbudowie sarkomerów “na długość”. Innymi słowy, daje to hamstringom zdolność do wytwarzania szczytowej siły w dłuższej pozycji bez potrzeby nadmiernego rozciągania.

 

 

2. Nauka hamowania ruchu i siła ekscentryczna

Rzucając przedmiot z nad głowy i wykonując ruch zawiasu mięśnie dwugłowe i pośladek muszą bardzo mocno zapracować żeby zahamować ruch w dolnej fazie. Ma to oczywiste korzyści w przypadku takich aktywności, jak bieganie i sprint, które wymagają tych mięśni w celu szybkiego spowolnienia zgięcia biodra i wyprostu kolana w końcowej fazie swingu nogą.

 

 

3. Poprawa mobilności i pozycji w ćwiczeniach siłowych

Ta zwiększona zależność siła / długość przyniesie również korzyści każdemu ruchowi, który wymaga produkcji siły, gdy mm. kulszowo-goleniowe znajdują się w rozciągniętej pozycji, jak przy dolnej fazie martwego ciągu, swingu kettlem, wznosów bioder czy nawet w przysiadzie. Może to być szczególnie przydatne, aby pomóc ludziom o ograniczonym zakresie ruchu w poprawie pozycji startowej martwego ciągu z podłogi.

 

 

4. Poprawa krzywej RFD (siła-szybkość)

Tradycyjne ciężkie ćwiczenia siłowe jak Back Squat rozwijają siłę i moc przez aktywację motoneuronów w naszym centralnym układzie nerwowym. Oznacza to, że rozwijają zdolność do generowania wiadomości wychodzących z mózgu do pracujących mięśni (droga eferentna). Natomiast jednostronne ćwiczenia poprawiają RFD w nieco odwrotny sposób. Zmniejszenie podporu przez tylko jedną stopę stymuluje jednocześnie pulę neuronów ruchowych na naszym poziomie kręgosłupa (droga aferentna), zwiększając ich udział w stosunku do ogólnego procesu rozwoju siły. 

 

 

5. Stabilizacja dynamiczna stawu kolanowego

Mięśnie otaczające staw kolanowy, a także mięśnie miednicy podczas wykonywania ćwiczenia działają izometrycznie, aby zapobiec nadmiernym ruchom kolana. Jest to niezwykle istotne w kontekście prewencji kontuzji. 

 

 

 

Share

Dodaj komentarz