Trening mocy – periodyzacja treningowa cz. V
W dzisiejszych czasach niemal ka偶dy sportowiec trenuje wed艂ug okre艣lonego programu treningu si艂owego. Niestety jednym z najcz臋stszych b艂臋d贸w w tych programach jest brak konwersji si艂y maksymalnej do si艂y specyficznej dla sportu np. mocy lub wytrzyma艂o艣ci mi臋艣niowej. Brak fazy konwersji ogranicza sportowca i pozbawia go uzyskania maksymalnego potencja艂u sportowego. W tym artykule skupimy si臋 na tym czym jest trening mocy i jak go wykonywa膰.
Trening mocy jest V cz臋艣ci膮 z serii artyku艂贸w o periodyzacji treningowej. Zach臋cam Ci臋 do przeczytania wszystkich poprzednich:
- Periodyzacja cz. I – roczny plan treningowy
- Periodyzacja cz. II – Adaptacja Anatomiczna
- Periodyzacja cz. III – Hipertrofia
- Periodyzacja cz. IV – Si艂a Maksymalna
Cel fazy konwersji
G艂贸wnym celem fazy konwersji jest transfer uzyskanej si艂y maksymalnej do si艂y specyficznej potrzebnej w danej dyscyplinie. Si艂a specyficzna to ta, kt贸ra odpowiada w g艂贸wnej mierze za wydajno艣膰 sportowca podczas rywalizacji i warunkuje wynik sportowy. W zale偶no艣ci od charakterystyki danej dyscypliny si艂a maksymalna powinna by膰 konwertowana do jednych z 2 nast臋puj膮cych zdolno艣ci i jej pochodnych:
- mocy (moc maksymalna b膮d藕 wytrzyma艂o艣ci mocy)
- wytrzyma艂o艣膰 mi臋艣niowa (czasu kr贸tkiego, czasu 艣redniego, lub czasu d艂ugiego)
W czasie tej fazy niezwykle wa偶ne jest utrzymanie poziomu si艂y maksymalnej wypracowanego we wcze艣niejszej fazie. Zazwyczaj w tym celu wykorzystuje si臋 kombinacje typowych 膰wicze艅 si艂owych i 膰wicze艅 sportowo-specyficznych. Je艣li si艂a nie b臋dzie podtrzymywana, poziom mocy ulegnie spadkowi poprzez zmniejszeni adaptacji nerwowo-mi臋艣niowych.
Kiedy stosowa膰 faz臋 konwersji?
Jak si臋 domy艣lasz, faza konwersji ma za zadanie zwi臋kszy膰 wydajno艣膰 sportowca. Stosuje si臋 j膮 jako 艂膮cznik pomi臋dzy faz膮 si艂y maksymalnej, a faz膮 utrzymania (podczas fazy rywalizacji/zawod贸w/sezonu). Przyk艂adowy okres zastosowania fazy konwersji mo偶esz zobaczy膰 w poni偶szych tabelach.


Si艂a specyficzna
Logiczne wydaje si臋 za艂o偶enie, 偶e w sportach wykorzystuj膮cych konkretne zdolno艣ci (moc lub wytrzyma艂o艣膰), trening musi odzwierciedla膰 i kszta艂towa膰 w艂a艣nie te cechy. Zbudowana wcze艣niej si艂a maksymalna pozwoli nam teraz na popraw臋 tych parametr贸w. Sportowcy wytrzyma艂o艣ciowi b臋d膮 skupia膰 si臋 na wytrzyma艂o艣ci. Sportowcy szybko艣ciowo-si艂owi na mocy. Jeszcze inni na obu tych zdolno艣ciach. W takim wypadku bardzo wa偶ne jest zachowanie odpowiednich proporcji pomi臋dzy tymi cechami. Poni偶sza tabela przedstawia jak czas wysi艂ku rodzaj sportu mo偶e wp艂ywa膰 na wyb贸r trenowanej si艂y i system贸w energetycznych.

Mo偶emy wyr贸偶ni膰 2 typy sport贸w:
- Sporty wymagaj膮ce mocy – aplikowania si艂y tak szybko jak to tylko mo偶liwe np.: skoki, rzuty, kopni臋cia i ciosy, sprinty, sporty zespo艂owe
- Sporty wymagaj膮ce wytrzyma艂o艣ci – aplikowania mniejszego poziomu si艂y ale przez d艂ugi okres czasu np.: p艂ywanie, biegi 艣rednio- i d艂ugo-dystansowe, traithlon, kolarstwo g贸rskie i szosowe, narciarstwo i wiele innych.
Charakterystyka fazy konwersji
Ludzkie cia艂o potrafi si臋 zaadaptowa膰 do ka偶dego 艣rodowiska i w tym do ka偶dego rodzaju treningu. Z tego powodu odpowiednie metody treningowe s膮 niezwykle wa偶ne, gdy偶 to one dyktuj膮 nasz rezultat. Trenuj膮c programem hipertroficznym ca艂y rok wywo艂ujemy adaptacj臋 w postaci zwi臋kszonej masy mi臋艣niowej (niefunkcjonalnej), ale w zamian tracimy na mocy, szybko艣ci i zwinno艣ci. Taki sportowiec nie mo偶e oczekiwa膰, 偶e b臋dzie porusza艂 si臋 szybko i dysponowa艂 du偶膮 moc膮. Jest to jeden z cz臋stych b艂臋d贸w os贸b pocz膮tkuj膮cych.
Podczas fazy konwersji, sportowiec powinien by膰 skupiony na treningu technicznym i taktycznym. Jednostki si艂owe powinny by膰 ograniczony do potrzebnego minimum i sk艂ada膰 si臋 z ma艂ej ilo艣ci 膰wicze艅, kt贸re s膮 bliskie i odwzorowuj膮 fizjologicznie i biomechanicznie umiej臋tno艣ci sportowe. Trening mocy pozwala na zwi臋kszenie adaptacji wewn膮trz- i mi臋dzy-mi臋艣niowej dzi臋ki czemu ruchy zawodnika staj膮 si臋 czyste technicznie i szybsze.
Trening mocy
Moc jest sk艂adow膮 niemal ka偶dego sportu a szczeg贸lnie dyscyplin wymagaj膮cych du偶ego tempa rozwoju si艂y, szybko艣ci i zwinno艣ci. Do tych sport贸w zaliczaj膮 si臋 dyscypliny lekkoatletyczne jak sprinty, skok w dal i wzwy偶, rzut oszczepem, rzut m艂otem, ale r贸wnie偶 sporty zespo艂owe, rakietowe, gimnastyka oraz sztuki walki.
Definicja treningu mocy
Istnieje wiele okre艣le艅 na trening mocy w tym mi臋dzy innymi “si艂a dynamiczna”, “si艂a strength-speed” (co w zasadzie oznacza trening mocy z du偶ym ci臋偶arem) oraz “si艂a speed-strength” (czym jest trening mocy z ma艂ym ci臋偶arem). Poj臋cia mog膮 by膰 myl膮ce, natomiast najwa偶niejsze, 偶eby艣my wiedzieli czym jest moc pod wzgl臋dem fizjologicznym i fizycznym:
- tempo produkcji si艂y
- wypadkowa si艂y i mocy (P=F x V)
- ilo艣膰 pracy wykonana w jednostce czasu lub
- tempo, w kt贸rym mi臋艣nie mog膮 pracowa膰 (Enoka 2002).
Z powy偶szych wzgl臋d贸w ka偶dy wzrost mocy jest rezultatem poprawy kombinacji takich zdolno艣ci jak si艂a i szybko艣膰. Sportowiec mo偶e by膰 bardzo silny i posiada膰 du偶膮 mas臋 mi臋艣niow膮, ale nie koniecznie mo偶e by膰 zdolny do wykonywania skurcz贸w w szybkim czasie.

Zobacz nasz Atlas 膯wicze艅 i wykorzystaj powy偶sz膮 wiedz臋 w praktyce!
Korzy艣ci z treningu mocy
Trening mocy wykorzystuj膮cy wysok膮 pr臋dko艣膰 wp艂ywa na adaptacje na poziomie centralnego uk艂adu nerwowego (CUN). Jak wiemy (z poprzedniej cz臋艣ci artyku艂u) poprawa wydolno艣ci sportowej w g艂贸wnej mierze bazuje na adaptacjach nerwowych (Sale 1986). Adaptacja ta objawia si臋 kr贸tszym czasem potrzebnym do aktywacji jednostek motorycznych, szczeg贸lnie w艂okien szybko-kurczliwych IIX (Hakkinen 1986). U zaawansowanych sportowc贸w adaptacja CUN w formie wi臋kszej ilo艣ci aktywowanych w艂贸kien mi臋艣niowych w kr贸tszym czasie.
Jedn膮 z najwa偶niejszych zmian w funkcjonowaniu uk艂adu nerwowego pod wp艂ywem treningu mocy jest poprawa koordynacji mi臋dzymi臋艣niowej. Oznacza to lepsz膮 wsp贸艂prac臋 mi臋dzy mi臋艣niami antagonistami i agonistami podczas wykonywania ruchu. W rezultacie CUN uczy si臋 kiedy wysy艂a膰 impuls nerwowy i do jakich mi臋艣ni, aby wykona艂y skurcz. M贸wi膮c pro艣ciej poprawa koordynacji mi臋dzymi臋艣niowej oznacza popraw臋 zdolno艣ci sportowca do skurczu jednych mi臋艣ni i rozlu藕nienia innych. Pozwala to na zwi臋kszenie tempa skurczu i szybko艣ci poruszania.
Zapami臋taj
Najwi臋kszy wzrost mocy osi膮gany jest przez po艂膮czenie wysokich obci膮偶e艅 i szybko艣ci ruchu (zazwyczaj przy obci膮偶enie +/- 50%1RM). Natomiast najwi臋kszy poziom mocy jakie mog臋 mi臋艣nie wyprodukowa膰 opiera si臋 na poziomie si艂y maksymalnej i zdolno艣ci uzyskanych w poprzednich fazach. Moc zale偶y od 3 g艂贸wnych sk艂adowych (Enoka 2002):
- liczby aktywnych jednostek motorycznych
- liczby zrekrutowanych w艂贸kien mi臋艣niowych szybko-kurczliwych
- tempa wy艂adowa艅 tych w艂贸kien mi臋艣niowych (tempa skurcz贸w i realizacji sygna艂贸w nerwowych przez te w艂贸kna)
Warunkiem podczas kszta艂towania mocy jest maksymalne zaanga偶owanie 膰wicz膮cego i ch臋膰 przyspieszenia w ca艂ym zakresie ruchu!
Periodyzacja treningu mocy
Carlo Buzzichelli i Tudor Bompa zaproponowali dwie fazy w periodyzacji treningu mocy. Pierwsza z nich odnosi si臋 do adaptacji centralnego uk艂adu nerwowego, kt贸ra ma na celu rekrutacj臋 jak najwi臋kszej ilo艣ci w艂贸kien szybko-kurczliwych. Za艣 druga faza treningu mocy ma na celu zwi臋kszenie tempa wy艂adowania przez w艂贸kna szybko-kurczliwe.

1. Faza I treningu mocy
Jej celem jest rekrutacja jak najwi臋kszej ilo艣ci w艂贸kien szybko-kurczliwych mi臋艣ni. Trening ten wykorzystuje 膰wiczenia z obci膮偶eniem na poziomie oko艂o 70% ci臋偶aru maksymalnego (podobnie jak w pierwszej fazie si艂y maksymalnej) wykonywane szybko i dynamicznie. Trening ten skutkuje wysok膮 stymulacj膮 systemu nerwowo-mi臋艣niowego i zwi臋ksza ilo艣膰 zrekrutowanych w艂贸kien mi臋艣niowych. W celu unikni臋cia spadku si艂y zalecane jest utrzymanie jednostki treningu si艂y maksymalnej podczas tej fazy i fazy utrzymania.
2. Faza II w treningu mocy
Celem fazy drugiej w treningu mocy jest zwi臋kszenie tempa wy艂adowa艅 w艂贸kien szybko-kurczliwych. Wzrost ten mo偶emy uzyska膰 na 3 sposoby:
- Stosuj膮c stosunkowo ma艂e obci膮偶enia do 50%1RM u m艂odych i pocz膮tkuj膮cych sportowc贸w i do 60%1RM u zaawansowanych sportowc贸w
- Wykorzystuj膮c ka偶dy inny l偶ejszy sprz臋t na przyk艂ad pi艂ki medyczne (med ball)
- Zastosowanie treningu plyometrycznego oraz drilli zwinno艣ciowych specyficznych dla dyscypliny
Trening tego typu u艂atwia aktywacj臋 wysoko-progowych jednostek motorycznych oraz zwi臋ksza ich cz臋stotliwo艣膰 wy艂adowa艅.
Metody treningowe w kszta艂towaniu mocy
- Izotoniczna/powt贸rzeniowa – klasyczne wykorzystanie ci臋偶aru np. sztangi i wykonywanie dynamicznych powt贸rze艅
- Balistyczna – wszystkie 膰wiczenia podczas, kt贸rych si艂a aplikowana przez sportowca znacznie przerasta ci臋偶ar przedmiotu i nast臋puje jego wyrzut np. medicine ball chest throw
- Metoda Power-Resisted – jest swego rodzaju po艂膮czeniem metody izotonicznej, izometrycznej i balistycznej. Aby wyja艣ni膰 na czym to polega pos艂u偶臋 si臋 przyk艂adem podci膮gania na dr膮偶ku. 膯wicz膮cy zaczyna ruch uginaj膮c ramiona, w po艂owie podci膮gni臋cia trener zatrzymuje jego ruch na 2-4 sekundy po czym puszcza swobodnie, aby sportowiec doko艅czy艂 powt贸rzenie dynamicznych ruchem
- Plyometria – jedna z najlepszych metod do kszta艂towania mocy. Plyometria to 膰wiczenia wykorzystuj膮ce cykl rozci膮gni臋cie-skurcz (SSC) lub miotatyczny odruch rozci膮gania. Podczas 膰wiczenia nast臋puje szybka faza ekscentryczna (rozci膮gni臋cie mi臋艣nia) po czym natychmiast nast臋puje faza koncentryczna. Badania wskazuj膮, 偶e je艣li mi臋sie艅 jest szybko rozci膮gany to mo偶e skurczy膰 si臋 du偶o silniej i szybciej. Cykl SSC wyst臋puje m.in. podczas biegania i skakania.
Podsumowuj膮c
Faza konwersji do si艂y specyficznej odgrywa niezwykle wa偶n膮 rol臋 w rocznym planie treningowym. Jej obecno艣膰 (lub jej brak) mo偶e decydowa膰 o ko艅cowym wyniku sportowym.
W zale偶no艣ci od charakterystyki dyscypliny mo偶emy skupi膰 si臋 bardziej na mocy, wytrzyma艂o艣ci mi臋艣niowej lub na obu. Najwa偶niejszym zadaniem sportowca i trenera jest okre艣lenie wymaga艅 i potrzeb sportowca i zastosowanie odpowiednich metod treningowych.
Referncje:
- Enoka R.M. (2002), Neuromechanical basis of human movement, 3rd edition, Champaign, Human Kinetics
- Sale D., (1986), Neural adaptation in strength and power training in human muscle power, Champaign, Human Kicetics, pp. 289-304
- Hakkinen K., (1986), “Training and detraining adaptations in elctromyography. Muscle fibre and force production charakteristics of human leg extensor muscle with special reference to prolonged heavy resistance and explosive-type strength training”, Studies in Sport, Physical Education and Health
- T. Bompa, C. Buzzichelli (2015), Periodization Training For Sports, Human Kinetics
Autor: Artur Hryszko